A Magyar Hadtudományi Társaság
Határőr Szakosztály Pécsi Szakcsoportja


7623 Pécs, Athinay út 7.
e-mail: zambo.peter1@chello.hu,
hautzinger.zoltan@ajk.pte.hu,
gaalg@baranya.police.hu


A Magyar Hadtudományi Társaságot (MHTT) a hadtudomány művelésében élenjáró és iránta érdeklődő személyek 1990-ben alapították. A társaság célja a magyar hadtudomány fejlődésének elősegítése, a Magyar Tudományos Akadémia által 1883-ban létrehozott Hadtudományi Bizottság szellemi örökségének a felvállalása, a hadtudomány és a hozzá kapcsolódó más tudományterületek iránt érdeklődő, azzal tudományos igénnyel foglalkozó személyek tevékenységének összefogása, a tudományos eredmények gyakorlatban történő alkalmazásának segítése, valamint a magyar hadtudomány eredményeinek publikálásához fórum biztosítása.

Az MHTT állami szervektől, politikai pártoktól, mozgalmaktól és egyéb politikai csoportosulásoktól független, bírósági bejegyzéssel elismert társadalmi szervezet. A társaság legfőbb szerve a Közgyűlés, amely háromévenként megválasztja az Elnökséget, a Felügyelő Bizottságot, az Etikai Bizottságot valamint az MHTT elnökét, alelnökét és elnökhelyetteseit.

A társaság alapszabálya alapján, témakörre orientáltan, funkcionális tagozódás szerinti szakosztályokra épül. A Határrendész Szakosztály 1991. augusztus 23-án alakult meg. Tevékenysége három markánsan érzékelhető cél megvalósítására irányult: a területi szakcsoportok kialakítása és létszámuk lehetőség szerinti fejlesztése, a tudományos kutatómunka módszertani, szervezeti kereteinek megteremtése és a tudományos fokozatra pályázók segítése. A szakosztály az alapszabálynak megfelelően megalkotta saját szervezeti és működési szabályzatát, amely alapján ötfős vezetőséggel, változó szervezeti felépítésben, taglétszámmal és pénzügyi támogatással végzi tevékenységét.

A szakosztály megnevezése a Határőrség és a Rendőrség integrációját követően Határőr Szakosztályra változott. Jelenlegi elnöke Dr. Fórizs Sándor ny. rendőr dandártábornok, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi tanára. Titkára Görbe Attiláné dr. Zán Krisztina rendőr alezredes, irodavezető, Nemzeti Közszolgálati Egyetem. A szakosztálynak Pécsett önálló szakcsoportja működik.

A pécsi szakcsoportot 2000. május 17-én nyolcan alapították a Pécsi Határőr Igazgatóságon. Első elnöke dr. Tubák Zoltán határőr alezredes, titkára Gaál Gyula határőr őrnagy volt. Jelenlegi elnöke Zámbó Péter nyugállományú rendőr ezredes, titkára Dr. Hautzinger Zoltán tanszékvezető egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar oktatási dékánhelyettese. A szakcsoport tevékenységében mérföldkő volt 2001-ben a Határőrség ünnepnapja alkalmából hagyományteremtő szándékkal megrendezett első tudományos fórum kedvező fogadtatása. „A határellenőrzés múltja, jelene és jövője” címmel megtartott szimpóziumot azóta évente követik a széleskörű érdeklődést kiváltó nemzetközi tudományos konferenciák (lásd Konferenciák), amelyek tudományos értékeit a Pécsi Határőr Tudományos Közlemények (ISSN: 1589-1674) című tanulmánykötet soros kiadványai örökítenek meg (lásd Kiadványok).

A szakcsoport tagjai aktívan részt vesznek a tudományos közéletben. Egy fő alelnöke a Rendőrség Tudományos Tanácsának, kettő fő tagja a Határőr Szakosztály és a Magyar Rendészettudományi Társaság Határrendészeti Tagozat elnökségének. Ketten doktori (PhD) tudományos fokozattal rendelkeznek.

A tagok tollából számos publikáció született, amelyeket olyan rangos szakmai, tudományos folyóiratok, mint a Hadtudomány, a Belügyi Szemle, a Magyar Rendészet, a Szakmai Szemle, az Új Honvédségi Szemle, a Kard és Toll, a Jura közöltek. Pályázati felhívásokra készített tanulmányaikat többek között belügyminiszteri és Határőrség országos parancsnoki díjjakkal, valamint a „Tudományos Munka” emlékéremmel (lásd Elismerés) tűntették ki.

A szakcsoport a 2003-ban megjelentetett bemutatkozó kiadványában összefoglalta az akkori Pécsi Határőr Igazgatóság tevékenységét, feladatait és bemutatta a szakcsoport tudományos életét.

A szakcsoport tevékenysége során szoros együttműködést alakított ki a Pécsi Tudományegyetem egyes kutatóhelyeivel és a Rendőrség Tudományos Tanácsával. A szakcsoport további tevékenységének fő célkitűzései között szerepel a nemzetközi tudományos kapcsolatok elmélyítése, a tudományos pályázatokon való aktív részvétel, a publikációs tevékenység folyamatos végzése, valamint a hagyományos Szent László napi tudományos konferenciák megszervezése, illetve a Pécsi Határőr Tudományos Közlemények periodika szerkesztése és kiadása.